162k views
0 votes
Grace Co. can further process Product B to produce Product C. Product B is currently selling for $19 per pound and costs $15 per pound to produce. Product C would sell for $40 per pound and would require an additional cost of $8 per pound to produce. The differential revenue of producing and selling Product C is

User Zango
by
8.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Differential cost can be defined as the difference between the cost of two alternative decisions, or of a change in output levels. In the given question to produce the product, additional costs are $21 which is said to be the additional cost.

$40-$19 =$21

The differential revenue of producing and selling Product C is $21

User Isabella Ghement
by
7.8k points
5 votes

Answer:

$21 per pound.

Step-by-step explanation:

Revenue is defined as the income that is gained in selling a particular product to a consumer. It is the total amount earned before we consider costs incurred in the production process.

In this scenario to get the differential revenue of producing product C is

Differential revenue= Price of C - Price of B

Differential revenue= 40 - 19

Differential revenue= $21

User OtterFamily
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories