97.7k views
5 votes
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

What is the cost per pint?

User Mentalist
by
5.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

The cost per pint is 4$

Explanation:

3x=12

3x4=12

12=12

so each pint would equal 4$

User Harsh Kanakhara
by
6.4k points
6 votes

Answer:

Explanation:

12 divided 3 equals 4.

$4 dollars per pint.

User Honeylet
by
5.7k points