menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.36. What is the cost per pound of the sweet potatoes? A. $0.75 B. $1.34 C. $1.26 D. $9.36
asked
Jun 3, 2023
205k
views
23
votes
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.36. What is the cost per pound of
the sweet potatoes?
A. $0.75
B. $1.34
C. $1.26
D. $9.36
Mathematics
middle-school
Serkan
asked
by
Serkan
4.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
9
votes
Answer:
B. $1.34
Explanation:
5.36 ÷ 4
=536×1/4×1/100
=536/400
=1.34
ItsAmy
answered
Jun 5, 2023
by
ItsAmy
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
The answer is b because if you multiply 1.34 times 4 that would get you 5.36
Jeff Winn
answered
Jun 8, 2023
by
Jeff Winn
4.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
how long Will it take for $7000 investment to grow to $7553 and the annual rate of 3.4% compounded quarterly assume that no withdrawals are made
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org