menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
For breakfast, Paula bought a bagel for $1.05 and a glass of orange juice for $1.95. At lunch, Paula spent $5.00 on a sandwich and $1.20 on a carton of milk. How much more money did Paula spend on lunch
asked
Feb 16, 2021
127k
views
0
votes
For breakfast, Paula bought a bagel for $1.05 and a glass of orange juice for $1.95. At lunch, Paula spent $5.00 on a sandwich and $1.20 on a carton of milk. How much more money did Paula spend on lunch than on breakfast?
Mathematics
middle-school
Nalinc
asked
by
Nalinc
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
3.20 is the answer for the question
Jeena Rita
answered
Feb 19, 2021
by
Jeena Rita
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Answer:
3.20$
Explanation:
Emirkljucanin
answered
Feb 20, 2021
by
Emirkljucanin
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 18, 2021
101k
views
Bob's Bagels offers pre-paid cards and has the specials shown. Carol has a $50 card she uses to buy coffee and a bagel each week. Diego has a $60 card he uses to buy tea and a breakfast sandwich each week.
Senthil
asked
Jul 18, 2021
by
Senthil
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
101k
views
asked
Aug 12, 2020
216k
views
Six students each ordered a bagel for $1.20 and a carton of milk for $0.80. Which expression cannot be used to find the total cost of the six breakfasts? 1. 6($1.20) + 6($0.80) 2. 6($1.80) 3. 6($1.20 +
Rafael Winterhalter
asked
Aug 12, 2020
by
Rafael Winterhalter
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
216k
views
asked
Apr 23, 2021
110k
views
Paula needs to make b batches of blueberry scones this weekend for her family's brunch party. She needs 2 cartons of blueberries for each batch, and each carton costs $4. Pick all the expressions that
JR Galia
asked
Apr 23, 2021
by
JR Galia
8.5k
points
Mathematics
college
2
answers
2
votes
110k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity