113k views
0 votes
The Hawk grocery store is selling 12 oranges for $6.60. What is the unit rate?

User Takacsmark
by
4.6k points

1 Answer

2 votes

Unit rate is total price divided by total quantity:

Unit rate = 6.60 / 12

Unit rate = 0.55 each

User Yevgeniy Bagackiy
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.