201k views
2 votes
Which is a better deal a 16 ounce bag of jellybeans for $5.98 or 32 ounce bag for $10.90

User Xxhxx
by
7.4k points

2 Answers

2 votes
32 ounce bag for $10.90 is better because if you double the first deal, you get a 32 ounce bag for $11.96 and therefore the second deal is better
User Dmitry Sazonov
by
8.3k points
2 votes

Answer:

32 ounce for 5.98 is a better deal as it is more cheaper

Explanation:

User Peter Lustig
by
7.9k points

Related questions

asked Dec 14, 2017 6.4k views
Dbh asked Dec 14, 2017
by Dbh
7.1k points
2 answers
4 votes
6.4k views
2 answers
0 votes
134k views