165k views
4 votes
What is better buy

120 ounces of milk for $3
Or
600 ounces of milk for $ 13

User Paperjam
by
8.4k points

2 Answers

2 votes
120 ounces of milk for $3
User Kartheeki J
by
9.0k points
6 votes

Answer:

120 ounces of milk for $3 is a better buy

Explanation:

Divide the total number of ounces by the price to find the price per ounce:

120 ÷ 3 = 40 cents per ounce

600 ÷ 13 = 46.15 cents per ounce

User Rayshun
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories