Answer:
VL=2107.6v
Step-by-step explanation:
at resonance xc=xL
1/wc = wL
z=R
because sqr(R^2+(xL-xc))
^
(xL=xc)
V/R=I
90/28.9=3.1142A
w=1/sqr(1.31×(2.86×10^-6))=516.63
xL= wL
xL= 516.63×1.31=676.785
VL=3.1142×676.785
7.8m questions
10.5m answers