152k views
3 votes
Suppose a rollerblade racer finished a 132 meter race in 18 seconds. What is the average speed of the rollerblade racer?

User Onur Tuna
by
6.0k points

2 Answers

3 votes

Answer: 7.3 meters a second

Explanation: 132/18=7.3

User Rann
by
6.6k points
3 votes

Answer:

7.33 rounded

Step-by-step explanation:

Speed = distance divided time

S = d/t

Suppose a Rollerblade racer finished a 132 meter race in 18 seconds. What is the average speed of the Rollerblade racer?

S = 132 divided 18

Speed = 7.33 rounded

User Jan De Dobbeleer
by
7.8k points