32.1k views
5 votes
- Dale needs to buy some pencils. Brand A has a pack of 48 pencils for $7.97. Brand B has a pack of 72 pencils for $9.88.

Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.
Answer-brand A~0.17
Brand b-0.14
Brand b is better buy

User MorganTN
by
8.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Brand A= 0.17 Brand B= 0.14

Explanation:

User Hbamithkumara
by
8.1k points
3 votes

Answer:

Brand A= 0.17 per pencil Brand B= 0.14 per pencil

Explanation:

To find the price of each pencil, you divide the price by the number of pencils and then round to the nearest hundredth.

User Sachin Vishwakarma
by
8.3k points

No related questions found