175k views
3 votes
Six pounds of grapefruit costs $3.00 5 pounds of apple costs $2.65.

What is the cost per pound for each fruit.

User NiB
by
6.2k points

1 Answer

3 votes
For grapefruit it’s .5 per pound and for apple it’s .53
User Rerezz
by
7.2k points