215k views
3 votes
Boxes of granola are on sale at a price of 2 for $4.50. There are 12 ounces of granola on each box. What is the unit price in dollars per pound? (16 ounces = 1 pound)

User Arctic
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

3 dollars per pound

Explanation:

First, you find the cost of a box of granola 4.5/2 = 2.25. Since there are 12 ounces of granola in each box, you could divide 2.25 by 12 to get the cost of granola per ounce(0.1875) and multiply it by 16 to get the cost of a pound (3).

User Dcousineau
by
5.9k points