Answer:
47,757 units
Step-by-step explanation:
Sales - Variable Cost - Fixed Overhead = Pretax Income
$984000 - $680,600 - $219,600 = $83,800
Let us divide the whole equation by 41,000 units to find the per unit sales, variable cost respectively;
Sales per unit = $984,000 / 41,000 units = $24 per unit
Variable Cost per unit = $680,600 / 41,000 units = $16.6 per unit
Contribution Margin per unit = Sales per unit - Variable Cost per unit
Contribution Margin per unit = $24 per unit - $16.6 per unit = $7.4 per unit
Units Required for sale = (Fixed Cost + Target Profit) / Contribution Margin
Units Required for sale = ($219,600 + $133,800) / $7.4 per unit
Units Required for sale = 47,757 units
Burkett Corporation
Budgeted Income Statement
For coming Fiscal Year
Sales (47,757 units x $24 per unit) $1,146,162
Less: cost of goods manufactured (47,757 units x $16.6 per unit) $792,762
Contribution Margin $353,400
Less: Fixed Marketing and Factory Overhead $219,600
Pretax Income $133,800