Answer:
- the intensity of this wave, I = 12.42 W/m²
- the energy of this wave, U = 4.2 J
Step-by-step explanation:
Given;
peak electric field, E₀ = 96.9 V/m
time of flow, t = 14.9s
area through which the energy flows, A = 0.0227 m²
The intensity of this wave is calculated using the following formula;

where;
root-mean-square electric field,

c is speed of light, c = 3 x 10⁸ m/s
μ₀ is permeability of free space (constant), μ₀ = 1.26 x 10⁻⁶
Substitute these values and calculate the intensity of the wave;

Thus, intensity of this wave is 12.42 W/m²
The energy of the wave is calculated as follows;
U = IAt
U = 12.42 x 0.0227 x 14.9
U = 4.2 J
Thus, the energy of this wave is 4.2 J