Answer:
0.48 W
Step-by-step explanation:
Given that:
the mass of the steel ball = 0.0367 kg
C = 0.270 N
g (acceleration due to gravity) = 9.8
Now;
At Terminal Velocity Weight is balance by drag force
mg =Cv
Making v the subject of the formula:we have:


v = 1.332 m/s
Thus, the Rate at which gravitational energy is converted to thermal energy once the ball reaches terminal velocity is:
P=Fv
P = mgv

P=0.48 W