208k views
5 votes
A 500-g package of pastrami costs $6.25.

a) Determine the unit price per 100 g.
b) What would 750 g of pastrami cost?
c) How much would 2 kg cost?


1 Answer

5 votes

Answer:

a) 1.25

b) 9.38 (exact calculation 9.375)

c) 0.03 (exact calculation 0.025)

Explanation:

a) divide 6.25 by 5

b) multiply 1.25 ( the cost for 100 ) by 7.5

c) Divide 6.25 ( cost for 500 ) by 250