Answer:
Cost per unit of Product B is $9.7295
Step-by-step explanation:
To calculate the cost per unit of a product, we need to convert all the total costs into per unit costs. We also need to find out the Overhead Absorption Rate (OAR) for company's overheads and distribute them among products based on the direct labor costs used by each unit of a product.
Total direct labor cost = 12000 + 28000 = 40000
OAR- Factory Overheads = $58000 / $40000 = $1.45 per $1 of direct labor cost
For Product B
Direct material cost per unit = $19000 / 9000 units = 2.11 per unit
Direct labor cost per unit = $28000 / 9000 units =3.11 per unit
Overhead cost per unit = 1.45 * 3.11 = 4.5095 per unit
$1.45 of overhead is applied to a product for every $1 of direct labor cost incurred.
Total cost per unit of Product B = 2.11 + 3.11 + 4.4095 = $9.7295