153k views
0 votes
A screen door spring has a spring constant of 188 N/m, and stretches 0.292 m when the door is opened. What force does it exert?

(Unit = N)

User Ari Herman
by
7.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

54.846N

Explanation:

Force = ?

Spring constant (K) = 188N/m

Spring stretch (x) = 0.292m

Force acting on a spring = spring constant * spring stretch

Force = 188 * 0.292

Force = 54.896N

The force acting on the spring is 54.896N

User Abolfazl Panbehkar
by
7.5k points
3 votes

Answer:

The answer is 54.896N

Explanation:

From Hooke's law,

Force = spring constant x extension

i.e

F = k x e

F = 188N/m x 0.292m

F = 54.896N

User Dheinz
by
7.0k points