Answer:
$3,360,000
Step-by-step explanation:
Data provided
Product price per unit = $250
variable production cost = $145
Sold units = 32,000
The computation of the manufacturing margin is given below:-
= (Product price per unit - variable production cost) × Sold units
= ($250 - $145) × 32,000 units
= $3,360,000
Therefore for computing the manufacturing margin we simply applied the above formula.