128k views
1 vote
Manor, Inc., forecasts monthly production of 15,000 units at a materials cost of $4 each. In July, Manor produced 16,000 units. Each unit produced is budgeted to include 2 pounds of materials at $2 per pound. If 33,000 pounds of material at a cost of $1.80 per pound were used in production, compute the materials budget variance.

A. $4,000 favorable
B. $6,400 favorable
C. $4,600 favorable
D. $3,600 favorable

User Wood
by
8.1k points

1 Answer

4 votes

Given:

Standard production = 16,000 units × 2 pounds = 32,000

Standard material per pound = $2

Actual production = 33,000

Actual material per pound = $1.8

Find:

Materials budget variance = ?

Computation of materials budget variance.

Materials budget variance = Total Actual Amount - Total Standard Amount

Materials budget variance = (33,000 × $1.8) - (32,000 × $2)

Materials budget variance = ($59,400) - ($64,000)

Materials budget variance = $4,600 favorable

Note: It is considered in the interest of the business when the estimated cost is less than the actual cost.

User Kimsagro
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.