124k views
4 votes
Bryson bought 2 3/4 pounds of veggie burgers for $8.80.

A. What is the unit price per pound of the veggie burgers?


B. There are 16 ounces in a pound. What is the unit price per ounce of the veggie burgers?


C. At that unit price, what is the price for 4 1/2 pounds of veggie burgers?

1 Answer

2 votes

Answer:

A: $0.3125 (rounds to $0.31)

B: $0.0195 (rounds to $0.02)

C: $14.40

Explanation:

A: divide 2/4 by 8.8 and it equals 0.3125.

B: divide the unit price per pound (0.3125) by 16 ounces because there's 16 ounces in a pound. you get 0.0195.

C: divide 4 1/2 by 0.3125 and you should get 14.4.

User Piovezan
by
5.5k points