Answer:
9.375 V/m
Step-by-step explanation:
number of turns, N = 50
diameter of the coil, 2r = 15 cm
r = 7.5 cm = 0.075 m
magnetic field, B = 0.5 T
final magnetic field, B' = 0 T
time required, t = 0.1 s
flux, Ф = N B A Cos 0°



According to the Maxwell's equation


E = 125 x r
E = 125 x 0.075
E = 9.375 V/m
Thus, the electric field is 9.375 V/m.