25.7k views
1 vote
5

1. A dozen eggs cost $1.25 at one market. At a competing market,1 1/2
dozen eggs cost $2.00. Which is the better buy?

1 Answer

4 votes

Answer:

1 dozen eggs

Explanation:

We need to find the unit rates by dividing the price by the number of eggs

price/eggs

1st Market:

1 dozen eggs=12 eggs

price/eggs

1.25/12=0.10416...

About 0.10 per egg

2nd Market:

1 1/2 dozen eggs= 1 dozen +1/2 dozen =12+6 =18 eggs

price/eggs

2.00/18=0.11111111

About 0.11 per egg

So, the better buy is the 1 dozen eggs, because it has the lower unit rate

Hope this helps! :)