73.8k views
1 vote
MC Qu. 169 A manufacturer reports the following costs to produce... A manufacturer reports the following costs to produce 23,000 units in its first year of operations: Direct materials, $23 per unit, Direct labor, $19 per unit, Variable overhead, $276,000, and Fixed overhead, $322,000. The total product cost per unit under variable costing is:

User Rickroyce
by
5.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Unitary product cost= $54

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Production= 23,000 units

Direct materials= $23 per unit

Direct labor= $19 per unit

Variable overhead= $276,000

Under the variable costing method, the unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and variable overhead.

First, we need to calculate the unitary variable overhead.

Unitary overhead= 276,000/23,000= $12 per unit

Unitary product cost= 23 + 19 + 12= $54

User MatthewD
by
6.0k points