107k views
5 votes
What volume in L of a 0.375 M solution of NaOH is needed to provide 15.3 g NaOH?

1 Answer

3 votes

Answer:

V= 10.2L

Step-by-step explanation:

NB , n= m/M= CV

Molar mass of NaOH= 40gmol-1

15.3/40= 0.0375×V

Simplify

V= 10.2L

User Nikita Fedorov
by
7.0k points