200k views
4 votes
gavin bought 2 1/2 cubic yards of topsoil for $75 what is the unit rate in cost per cubic yard for the topsoil

2 Answers

1 vote

Answer:

$30

Explanation:

Divide the cost ($75) by the yards (2 1/2) to get $30 per yard.

User Maresa
by
4.6k points
5 votes
I believe $30 but I’m not really sure
User AHS
by
4.8k points