Answer:
The maximum load that this person is able to lift is 34.3 N
Step-by-step explanation:
Applying the balancing torque, the expression is equal:
F₁L₁ = F₂L₂

Where
g = 9.8 m/s² = gravity
L₁ = 0.8 m
F₂ = 527 N
L₂ = 6 - 0.8 = 5.2 m
Replacing and clearing the mass m:

The maximum load that this person is able to lift is:
F = m * g = 3.5 * 9.8 = 34.3 N