Please consider the complete question.
Michelle bought the same fabric on 3 different occasions and recorded the data below.
Yards of Fabric Total Cost
2.2 $2.53
3.6 $4.14
4.2 $4.83
What was the price per yard of fabric?
To find the cost per yard of fabric, we will divide cost of yards by number of yards.
![\text{Cost per yard}=\frac{\text{Cost}}{\text{Number of yards}}](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/exkreftqmnefex433152r2m9v70cvfgjnc.png)
![\text{Cost per yard}=\frac{\$2.53}{2.2\text{ yards}}](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/t545cd4u49f9enb2134rfz4lqjxke61kox.png)
![\text{Cost per yard}=\frac{\$1.15}{\text{ yard}}](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/h0ae5oou8bb2rng8640v1lqfk10xwc4cgs.png)
Let us find cost per yard using 2nd set of data.
![\text{Cost per yard}=\frac{\$4.14}{3.6\text{ yards}}](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/11k4qnqp3k6t61dyiaj10h7z47ubtqn4hc.png)
![\text{Cost per yard}=\frac{\$1.15}{\text{ yard}}](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/h0ae5oou8bb2rng8640v1lqfk10xwc4cgs.png)
Similarly we will find cost per yard for 3rd set of data.
![\text{Cost per yard}=\frac{\$4.83}{4.2\text{ yards}}](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/fu708icduexdvs5qp0uhycaznikb9xncx0.png)
![\text{Cost per yard}=\frac{\$1.15}{\text{ yard}}](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/h0ae5oou8bb2rng8640v1lqfk10xwc4cgs.png)
Therefore, the cost per yard of fabric is $1.15.