57.6k views
4 votes
Circle O has a circumference of 8871 cm.

What is the length of the radius of the circle?
cm

User Gage
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:1411.3 cm

Explanation:

circumference = 8871 cm

radius=?

pi=22/7

c=2 pi r

8871 =2 x 22/7 x r

8871 x7 =2 x 22 x r

62097=44r

r=1411.3 cm

User Onosa
by
7.4k points