Answer:
69.27% probability that she is between 60 and 66 inches
Explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

If a woman is selected at random from the study, what is the chance that she is between 60 and 66 inches
This is the pvalue of Z when X = 66 subtracted by the pvalue of Z when X = 60. So
X = 66



has a pvalue of 0.7422
X = 60



has a pvalue of 0.0495.
0.7422 - 0.0495 = 0.6927
69.27% probability that she is between 60 and 66 inches