3.9k views
0 votes
Deboer Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price $179 Units in beginning inventory 100 Units produced 1,250 Units sold 1,010 Units in ending inventory 340 Variable costs per unit: Direct materials $66 Direct labor $35 Variable manufacturing overhead $7 Variable selling and administrative $14 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $16,250 Fixed selling and administrative $22,220 What is the total period cost for the month under the variable costing approach? $36,360

User Kevinnls
by
5.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The correct answer is $52,610.

Step-by-step explanation:

According to the scenario, the computation of the given data are as follows:

We can calculate the total period cost for the month by using following formula:

Total period cost = Total variable Selling and Administrative + Fixed Manufacturing OH + Fixed Selling and Administrative

Where, Total variable Selling and administrative = Variable selling and administrative per unit × Total Units sold

= $14 × 1,010 = $14,140

So, by putting the value in the formula, we get

Total period cost = $14,140 + $16,250 + $22,220

= $52,610

User Tyreese
by
5.3k points