95.3k views
2 votes
A hollow cylinder of mass 2.00 kgkg, inner radius 0.100 mm, and outer radius 0.200 mm is free to rotate without friction around a horizontal shaft of radius 0.100 mm along the axis of the cylinder. You wrap a light, nonstretching cable around the cylinder and tie the free end to a 0.500 kgkg block of cheese. You release the cheese from rest a distance hh above the floor. If the cheese is moving downward at 4.00 m/sm/s just before it hits the ground, what is the value of hh? Express your answer with the appropriate units.

2 Answers

1 vote

Answer: 2.86 m

Step-by-step explanation:

To solve this question, we will use the law of conservation of kinetic and potential energy, which is given by the equation,

ΔPE(i) + ΔKE(i) = ΔPE(f) + ΔKE(f)

In this question, it is safe to say there is no kinetic energy in the initial state, and neither is there potential energy in the end, so we have

mgh + 0 = 0 + KE(f)

To calculate the final kinetic energy, we must consider the energy contributed by the Inertia, so that we then have

mgh = 1/2mv² + 1/2Iw²

To get the inertia of the bodies, we use the formula

I = [m(R1² + R2²) / 2]

I = [2(0.2² + 0.1²) / 2]

I = 0.04 + 0.01

I = 0.05 kgm²

Also, the angular velocity is given by

w = v / R2

w = 4 / (1/5)

w = 20 rad/s

If we then substitute these values in the equation we have,

0.5 * 9.8 * h = (1/2 * 0.5 * 4²) + (1/2 * 0.05 * 20²)

4.9h = 4 + 10

4.9h = 14

h = 14 / 4.9

h = 2.86 m

User SAVVY
by
6.8k points
1 vote

Answer:

The value of h is 2.86 m

Step-by-step explanation:

Applying the energy conservation:


E_(p,i) +E_(k,i) =E_(p,f) +E_(k,f) \\mgh+0=0+(1)/(2) mv^(2) +(1)/(2) Iw^(2) \\I=(m(R_(1)^(2)+R_(2)^(2)) )/(2)

Where

m = 2 kg

R₁ = 0.2 m

R₂ = 0.1 m


I=(2*(0.2^(2)+0.1^(2)) )/(2) =0.05kgm^(2)

The angular speed is:

w = v/R₂ = 4/0.2 = 20 rad/s


h=((1)/(2)mv^(2)+(1)/(2)Iw^(2) )/(mg) =((1)/(2)*2*4^(2)+(1)/(2)*0.05*20^(2) )/(2*9.8) =2.86m

User The Spooniest
by
6.9k points