Answer:
$206,000
Step-by-step explanation:
Units Unit Cost Total Inventory January 1 10,000 $9.20 $92,000
Purchases: June 18 9,000 $8.00 $72,000
Purchase: November 8 6,000 $7.00 $42,000
total 25,000 $8.24 $206,000
When using a periodic inventory system, the cost of goods available for sale is the sum of the beginning inventory plus all the purchases.
A physical inventory on December 31 shows 4000 units on hand.
ending inventory valuation using:
- weighted average = 4,000 units x $8.24 = $32,960
- LIFO = 4,000 units x $9.20 = $36,800
- FIFO = 4,000 units x $7 = $28,000
cost of goods sold using:
- weighted average = $206,000 - $32,960 = $173,040
- LIFO = $206,000 - $36,800 = $169,200
- FIFO = $206,000 - $28,000 = $178,000