148k views
0 votes
6 pounds of grapefruit cost $3 5 lb of apples cost $2.65 what is the cost per pound for each fruit

1 Answer

3 votes

Answer:

Grapefruit: 0.50/pound, Apple: 0.53/pounds

Explanation:

Divide the price by the pounds of fruit

Grapefruit:

price/pounds of fruit

3/6

0.50/pound

Apple:

price/pounds of fruit

2.65/5

0.53/pound

Hope this helps! :)

User FourwingsY
by
7.2k points