227k views
0 votes
Which is a unit rate? A. 75 miles per 5 gallons B. Typing 35 words per minute C. $8.00 for 3 bottles of soda D. 7 pounds in 3 bags

2 Answers

6 votes

Answer:

B. Typing 35 words per minute.

A unit rate is x per 1.

Basically, unit rate is something per 1 unit of whatever it is.

75/5 = 15. Therefore, 15 miles per 1 gallon would be the unit rate for A.

8/3 = 2.67, so the unit rate for C would roughly be $2.67 for 1 bottle of soda. And so on and so forth.

User Brezentrager
by
8.4k points
5 votes

Answer:

I think its B because everything else doesn't make sense

Hope this helps!!!!!!!!!!!!!

Explanation:

User Paul Tarjan
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories