233k views
2 votes
A 2-gallon container of laundry detergent costs $19.68. what is the price per pint?

User JonnyNich
by
4.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

0.81

Explanation:

There are 8 pints = 1 gallon

8 times 2= 16/19.68=0.813

each pint is 0.81 cents

User Anil Prasad
by
5.1k points