62.1k views
1 vote
In a certain experiment, a radio transmitter emits sinusoidal electromagnetic waves of frequency 110.0 MHz in opposite directions inside a narrow cavity with reflectors at both ends, causing a standing-wave pattern to occur. (a) How far apart are the nodal planes of the magnetic field

User Flyleaf
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1.364 m

Step-by-step explanation:

We are given that

Frequency,
\\u=110.0 MHz=110* 10^6 Hz


1 MHz=10^6Hz

Speed of light,
c=3* 10^8 m/s

We have to find the distance between the nodal planes of the magnetic field.

Wavelength,
\lambda=(c)/(\\u)

Using the formula


\lambda=(3* 10^8)/(110* 10^6)


\lambda=2.727 m

The distance between the nodal planes of the magnetic field=
(\lambda)/(2)

The distance between the nodal planes of the magnetic field=
(2.727)/(2)=1.364 m

User Patrik Csak
by
7.9k points