70.2k views
5 votes
Assume that the probability of an athlete exercising less than 4 days per week is 40%. Use the number of days per week of your first subject as a x in the following calculation. Determine the probability of X out of 20 subject exercised less than 4 days per week

User Peyman
by
6.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Probability = 0.16587

Explanation:

Probability of less than= 0.4 = p

Probability of greater than= 1-0.4= 0.6= q

Total number of outcome n = 20

Expected outcome x = 7

Probability of 7 out of 20

= 20C7(0.4)^7 * (0.6)^ (20-7)

= 20C7*(0.4)^7 *(0.6)^13

= 77520*(1.6384*10^-3)*(1.306*10^-3)

= 0.16587

User Dmitry Gamolin
by
7.5k points