Answer:
Unitary product cost= $68
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
23,000 units
Direct materials= $23 per unit
Direct labor= $19 per unit
Variable overhead= $276,000
Fixed overhead, $322,000
Under the absorption costing method, the unit product cost is calculated using the direct material, direct labor, and total unitary overhead.
Fixed unitary overhead= 322,000/23,000= $14
Unitary variable overhead= 276,000/23,000= $12
Total = $26
Unitary product cost= 23 + 19 + 26= $68