Answer:
The distance the train travels between 0 and 0.2 hours is 17.78 miles
The distance the train travels between 0.2 and 0.4 hours is 6.8376 miles
Explanation:
v₁ = 160 mi/hr at t = 0
Deceleration a = 1280 ( 1+ 4t)^(-3)
The velocity at a future time is given by

Therefore, plugging the values we get

Which gives

Similarly, the position of the vehicle is given by

Which gives s(0) = 0 and

Therefore,

Which gives

Therefore, the distance traveled between points 0 and 0.2 is given by

Similarly the distance the train travels between 0.2 and 0.4 seconds is
.