108k views
1 vote
A football is kicked from ground level with an initial velocity of 23.4 m/s at angle of 33.5° above the horizontal. How long, in seconds, is the football in the air before it hits the ground? Ignore air resistance.

User Joeseph
by
6.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

4.16 seconds

Step-by-step explanation:

Data:

Acceleration a = -9.8 m/s²

Initial velocity 'vi' = 23.4m/s

as the ball traveled up and eventually came back down to the same level, the vertical distance y traveled by the football is zero.

therefore, y = 0

next is to find the vertical velocity of the football.

We need to find the speed of the ball immediately after it is kicked.

So, let it be represented by
v_(iy)


v_(iy) = 23.4m/s x sin 33.5° = 23.4 x 0.871


v_(iy) = 20.38m/s

by the help of kinematic equation i.e d =
v_(iy) t + 0.5* (at²) , we'll figure out time't'

The distance 'd' would be zero as it is the vertical distance.

Putting the values in above equation, it becomes

0 = 20.38*t + 0.5* (-9.8* t²)

0 = t(20.38 - 4.9t)

20.38 = 4.9t

20.38/4.9 = t

t = 4.16 seconds

Before the football hits the ground,it was in the air for 4.16 seconds

User EdiBersh
by
7.7k points