Answer: 4 toppings
Explanation:
Hi, to answer this question we have to write a system of equations:
For restaurant A, the total cost (A) is equal to the price of a pizza (9) plus the product of the price of each topping (1.25) and the number of toppings (t)
A = 9+ 1.25 t
Same for the total cost of restaurant B (B)
B = 13 + 0.25 t
So, both costs must be equals:
A=B
So:
9+ 1.25 t = 13 + 0.25 t
Solving for t:
1.25t -0.25t = 13-9
1t = 4
t= 4/1
t=4