150k views
0 votes
Glucose, C 6 H 12 O 6 , is used as an energy source by the human body. The overall reaction in the body is described by the equation C 6 H 12 O 6 ( aq ) + 6 O 2 ( g ) ⟶ 6 CO 2 ( g ) + 6 H 2 O ( l ) Calculate the number of grams of oxygen required to convert 58.0 g of glucose to CO 2 and H 2 O .

User Grover
by
6.2k points

1 Answer

6 votes

Answer : The mass of
O_2 required is, 61.82 grams.

Explanation :

First we have to calculate the moles of
C_6H_(12)O_6


\text{Moles of }C_6H_(12)O_6=\frac{\text{Given mass }C_6H_(12)O_6}{\text{Molar mass }C_6H_(12)O_6}=(58.0g)/(180g/mol)=0.322mol

Now we have to calculate the moles of
O_2.

The balanced chemical equation is:


C_6H_(12)O_6(aq)+6O_2(g)\rightarrow 6H_2O(l)+6CO_2(g)

From the balanced reaction we conclude that

As, 1 mole of
C_6H_(12)O_6 react with 6 mole of
O_2

So, 0.322 moles of
C_6H_(12)O_6 react with
0.322* 6=1.932 moles of
O_2

Now we have to calculate the mass of
O_2


\text{ Mass of }O_2=\text{ Moles of }O_2* \text{ Molar mass of }O_2

Molar mass of
O_2 = 32 g/mole


\text{ Mass of }O_2=(1.932moles)* (32g/mole)=61.82g

Therefore, the mass of
O_2 required is, 61.82 grams.

User Sergei Chicherin
by
6.9k points