Answer:
A) Volume Vairance
BUDGETED 2,000qty ACTUAL 2,300 qty VARIANCE COMMENT
SALES Budgeted $17,200 Actual $19,780 Variance$2,580 F
VC Budged $7,800 Actual $8,900 Variance ($1,170) U
B) The amount of fixed cost in the flexible budget = $2,700 (Fixed manufacturing cost and fixed selling and administration cost).
C) Fixed cost per unit based on planned activity = $1.35 ($2,700/2,000).
D) Fixed cost per unit based on actual activity = $1.17 ($2,700/2,300).
Step-by-step explanation:
a) Sales volume variance is determined by subtracting planned activity from actual activity multiplied by the sales price, i.e. 2,300 - 2,000 x $8.60 = $2,580.
b) Variable cost volume variance is determined by subtracting planned activity from actual activity multiplied by variable cost per unit. This gives us $1,170 (2,300 - 2,000 x $3.90).
c) The total fixed cost is $2,700 (Fixed manufacturing cost of $2,000 plus fixed selling and administrative cost of $700).