Answer: The options are given below:
A. $18.00
B. $1,036.80
C. $2.00
D. $7.20
E. $64.00
The correct option is D. $7.20
Explanation:
From the question above, we were given:
Annual demand = 100,000 units
Production = 4 hour cycle
d = 400 per day (250 days per year)
p = 4000 units per day
H = $40 per unit per year
Q = 200
We will be using the EPQ or Q formula to calculate the cost setup, thus:
Q = √(2Ds/H) . √(p/(p-d)
200=√(2x400x250s/40 . √(4000/(4000-400)
200=√5,000s . √1.11
By squaring both sides, we have:
40,000=5,550s
s=40,000/5,550
s=7.20