Answer:
0.00198 secs
Step-by-step explanation:
Parameters given:
Mass of baseball, m = 0.14 kg
Initial velocity of baseball, u = 33.6 m/s
Force applied to baseball, F = -5000 N
(The force is applied in an opposite direction to the initial velocity)
Final velocity, v = -37 m/s
Using the impulse-momentum theory, we have that the impulse applied to the baseball is equal to the change in momentum of the baseball:
FΔt = m(v - u)
Time interval, Δt, will be given as:
Δt =

Δt =

Δt =

Δt =

Δt =

The bat and the baseball were in contact for 0.00198 secs.