Answer:
500 CDs and 300 DVDs.
Explanation:
Given:
The owner of a music store ordered merchandise with a total value of $11000 from her supplier.
She ordered CDs costing $10 each and DVDs costing $20 each.
If she ordered 200 more CDs than DVDs.
Question asked:
How many of each did she order?
Solution:
Let number of DVDs ordered by her =

Then the number of CDs ordered by her =

Cost of 1 CD = $10
Cost of
CDs =

Cost of 1 DVD = $20
Cost of
DVD =

Total value of her ordered = $11000
Cost of
CDs + Cost of
DVDs = $11000

Number of DVDs ordered by her =
= 300
Number of CDs ordered by her =
= 300 + 200 = 500
Therefore, she ordered 500 CDs and 300 DVDs from her supplier.