Answer:
11.25 kg
Step-by-step explanation:
We are given that
Force,F=235 N
Length,l=10 cm=
1m=100 cm
Frequency,f=2.3Hz
We have to find the mass m of the fish.
Spring constant,k=

Mass of the fish=

Substitute the values

Hence, the mass of the fish=11.25 kg