Answer:
Answer is 88.32%
Step-by-step explanation:
Given that ,
mean = μ = 200
variance=9
standard deviation = σ =
=3
P(195.500< x <204.935 ) = P[(195.500 - 200) / 3< (x - \mu ) / \sigma < (204.935 - 200) /3 )]
= P( -1.5< Z <1.645 )
= P(Z <1.645 ) - P(Z <-1.5 )
= 0.95 -0.0668
=0.8832
=88.3%