195k views
1 vote
A 12 pack of soda cost $5.40. What is the cost per can?

User Plitter
by
7.3k points

2 Answers

1 vote

Answer:

0.45

Explanation:

Divide 5.40 into 12 therefore it equals 0.45

User Gliderman
by
9.3k points
2 votes

Answer:0.45

Step-by-step explanation

Divide 5.40 by 12 and it gives you 0.45

User Harryhorn
by
7.5k points

No related questions found